Bernt Jonasson

Bernt Jonasson
Bernt Jonasson
Bernt Jonasson
Bernt Jonasson

Såld för:

350 SEK

Utropspris

1 200 SEK

BERNT JONASSON (1936-2014): Komposition, olja på duk, signerad samt daterad 1995,121x84 cm

Bernt Jonasson, föddes 1936 i Karlskrona. Sin konstnärliga utbildning fick han i Göteborg. Dels på Slöjdföreningens skola 1954-1958, dels på Valand 1958-1961.

Auktionen innehåller ett trettiotal verk.. Ett flertal av verken föreställer "växthusbilder" något som starkt förknippas med konstnären. Dessa avbildar en nästan svällande grönska som för tankarna till övergödning och människans inverkan på miljön.

Något som senare skulle få stor inverkan på B Jonassons senare konstnärskap var den sjukdom han drabbades under 90-talets mitt, vilken kom att prägla konstnärens motivbild i stor utsträckning.

Bernt Jonasson ingick i gruppen Sex Aspekter med Bertil Berg, Roj Friberg, Folke Lind, Åke Nilsson och Gunnar Thorén.

Bernt Jonasson finns representerad på ett flertal museum, bland annat Göteborgs Konstmuseum, Nationalmuseum samt Moderna Museet.

Konstnären gick bort 2014 och var då bosatt i Knäred i Laholms kommun.

511877

2018-02-04