Axel Einar Hjorth, "Sport", soffa, NK 1930-tal

Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,

Såld för:

8 800 SEK

Utropspris

15 000 SEK

AXEL EINAR HJORTH, "Sport", soffa, modellen formgiven för Nordiska Kompaniet 1933, syrabetsad furu, lösa stoppade ryggkuddar samt dynor, höjd 72, längd 199 cm

PROVENIENS
Möblerna köptes in på 1930/40-tal till ett sommarnöje på Orust från NK.

omklädda dynor, mindre slitage

511934

2018-01-30