Axel Einar Hjorth, "Sport", soffa, NK 1930-tal
Klubbat för:
8 800 SEK
15 000 SEK
AXEL EINAR HJORTH, "Sport", soffa, modellen formgiven för Nordiska Kompaniet 1933, syrabetsad furu, lösa stoppade ryggkuddar samt dynor, höjd 72, längd 199 cm
PROVENIENS
Möblerna köptes in på 1930/40-tal till ett sommarnöje på Orust från NK.
omklädda dynor, mindre slitage
511934
2018-01-30