Väggur med månfas 1800-tal

Väggur med månfas 1800-tal
Väggur med månfas 1800-tal
Väggur med månfas 1800-tal
Väggur med månfas 1800-tal
Väggur med månfas 1800-tal
Väggur med månfas 1800-tal
Väggur med månfas 1800-tal
Väggur med månfas 1800-tal

Klubbat för:

2 200 SEK

Utropspris

2 000 SEK

VÄGGUR, 1800-talets slut, fodral i betsat lövträ, polykromt bemålad urtavla med romerska siffror, månfas, dekorelement bl.a. i form av antikiserande firgurer i gulmetall, total höjd ca 118 cm, pendel, lod och lodkedja medföljer

Bruksslitage, ej funktionstestad

512018

2018-01-02