Väggur med månfas 1800-tal
Klubbat för:
2 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VÄGGUR, 1800-talets slut, fodral i betsat lövträ, polykromt bemålad urtavla med romerska siffror, månfas, dekorelement bl.a. i form av antikiserande firgurer i gulmetall, total höjd ca 118 cm, pendel, lod och lodkedja medföljer
Bruksslitage, ej funktionstestad
512018
2018-01-02