Gideon Börje

Gideon Börje
Gideon Börje
Gideon Börje
Gideon Börje
Gideon Börje
Gideon Börje

Såld för:

6 600 SEK

Utropspris

6 000 SEK

GIDEON BÖRJE (1891-1965): Stilleben med blommor i vas, signerad G. Börje, olja på pannå, ca 47x30 cm
Utförd omkring 1920
.
1917 övertalades Gideon Börje av Eric Hallström att helt ägna sig åt måleriet. De båda konstnärskamraterna arbetade nära tillsammans och debuterade 1918 med en gemensam utställning i Ciacellis konsthandel i Stockholm. På Liljevalchs Höstsalong 1919 visade Gideon Börje och hans naivistkollegor Eric Hallström, Hilding Linnqvist och Axel Nilsson ett flertal verk och tilldrog sig stor uppmärksamhet. Karl Asplund ägnade i Dagens Nyheter naivisterna en förväntansfullt intresserad artikel.
.
Gideon Börjes konst "var och förblev en sinnets berusning inför naturens skönhet", enligt Bror Hjorth

512107

2018-01-18