Konsolbord PG Bylander
Klubbat för:
19 500 SEK
Utropspris
20 000 SEK
PEHR GUSTAF BYLANDER (spegelfabrikör och bildhuggare i Göteborg 1804-1852), konsolbord, göteborgsarbete i empire, träskuren dekor och pastellage, förgyllt med polerat guld och slagmetall, bakstycke med målad marmorimitation, reliefdekor av antikiserande oljelampa, sarg med godronnering, vinlövsbård, psykopomper, svärtad sockel, skiva av carraramarmor, höjd ca 87, 87x63 cm
Smärre slitage, ställvisa lagningar, enstaka dekorbortfall
512315
2018-01-05