Karmstolar varav en signerad MAS
Klubbat för:
4 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KARMSTOLAR, 2 st snarlika, 1700-tal, gustaviansk resp 1900-tal, gustaviansk stil, den äldre från Lindome signerad MAS (Matthias Andersson, Lilla Fagered, 1780-1848, eller Matthias Andersson, Lindomeby 4, 1791-1833), genombruten ryggbricka med spjälknippe, kannelerade ben, bemålade i vitt samt guld, sitthöjd ca 40 cm
Slitage
512402
2018-01-06