Bord - Ishockey Sport

Bord - Ishockey Sport
Bord - Ishockey Sport
Bord - Ishockey Sport
Bord - Ishockey Sport
Bord - Ishockey Sport
Bord - Ishockey Sport
Bord - Ishockey Sport
Bord - Ishockey Sport
Bord - Ishockey Sport
Bord - Ishockey Sport
Bord - Ishockey Sport
Bord - Ishockey Sport
Bord - Ishockey Sport
Bord - Ishockey Sport
Bord - Ishockey Sport
Bord - Ishockey Sport
Bord - Ishockey Sport
Bord - Ishockey Sport

Såld för:

4 000 SEK

Utropspris

5 000 SEK

HOCKEYBORD, "CIRCLE OF LIFE", design Susan Bergkvist/Hockeyfuture, skiva av ishockeyklubbor med spelarnamn: Bäckström, Hedman, Steen, Garpenlöv, Josefsson, Blomdahl, Ahlström, Liwing, Hynning, Jensen mfl, benställning i ask, höjd ca 73, 170x81 cm,

UTSTÄLLD: Liljevalchs Konsthall, Vårsalongen 2014

PROVENIENS:
Hockeyfuture tillverkar möbler av avslagna hockeyklubbor från samarbetande hockeylag. Klubborna är unika genom att de spelare som använt dem har sina namn på dem. De skavanker som blivit från träning och matcher syns genom det lager av epoxi som ligger ovanpå bordsytan. Borden tillverkas hantverksmässigt i Sverige.

Ytrepor

512478

2018-01-08