Ljuskrona 1800-tal
Klubbat för:
5 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LJUSKRONA, förgylld samt bronserad metall, 1800-talets slut, nyrenässans, för tolv ljus, behängd med olikslipade prismor och kedjor, dekor av akantus, plafond med två ljuspunkter, total höjd ca 100 cm, diameter ca 61 cm
6 av ljuspiporna borrade för el
512914
2018-01-14