Ljuskrona 1800-tal

Ljuskrona 1800-tal
Ljuskrona 1800-tal
Ljuskrona 1800-tal
Ljuskrona 1800-tal
Ljuskrona 1800-tal
Ljuskrona 1800-tal
Ljuskrona 1800-tal
Ljuskrona 1800-tal
Ljuskrona 1800-tal
Ljuskrona 1800-tal
Ljuskrona 1800-tal
Ljuskrona 1800-tal
Ljuskrona 1800-tal
Ljuskrona 1800-tal

Såld för:

5 000 SEK

Utropspris

2 000 SEK

LJUSKRONA, förgylld samt bronserad metall, 1800-talets slut, nyrenässans, för tolv ljus, behängd med olikslipade prismor och kedjor, dekor av akantus, plafond med två ljuspunkter, total höjd ca 100 cm, diameter ca 61 cm

6 av ljuspiporna borrade för el