Soffa stolar NK
Klubbat för:
550 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SOFFA, STOLAR, 1 par, 1900-talets första hälft, fanérad i mahogny, dekor av intarsia, mönstrad klädsel, stolarna skyltmärkta AB Nordiska Kompaniet (otydlig numrering), lösa plymåer, längd ca 195 cm
PROVENIEINS: Möbeln beställdes av Gösta Diedrichs inför familjens inflytt till Tysta gatan 7 under tidigt 1900-tal.
Senare klädsel, smärre ytskador
513123
2018-01-15