Soffa stolar NK

Soffa stolar NK
Soffa stolar NK
Soffa stolar NK
Soffa stolar NK
Soffa stolar NK
Soffa stolar NK
Soffa stolar NK
Soffa stolar NK
Soffa stolar NK
Soffa stolar NK
Soffa stolar NK
Soffa stolar NK
Soffa stolar NK
Soffa stolar NK
Soffa stolar NK
Soffa stolar NK
Soffa stolar NK
Soffa stolar NK
Soffa stolar NK
Soffa stolar NK

Klubbat för:

550 SEK

Utropspris

2 000 SEK

SOFFA, STOLAR, 1 par, 1900-talets första hälft, fanérad i mahogny, dekor av intarsia, mönstrad klädsel, stolarna skyltmärkta AB Nordiska Kompaniet (otydlig numrering), lösa plymåer, längd ca 195 cm
PROVENIEINS: Möbeln beställdes av Gösta Diedrichs inför familjens inflytt till Tysta gatan 7 under tidigt 1900-tal.

Senare klädsel, smärre ytskador

513123

2018-01-15