Karmstolar 1900-talets första hälft

Klubbat för:

950 SEK

Utropspris

1 500 SEK

KARMSTOLAR, 1 par, 1900-talets första hälft, sannolikt Nordiska Kompaniet, fanérade i mahogny, dekor av intarsia, mönstrad klädsel, sitthöjd ca 46 cm
PROVENIEINS: Då Arkitekt Gustav Adolf Falk (1882-1925) färdigställt fastigheten Tysta Gatan 7 i Stockholm inredde man med ovan nämda möbler

Senare klädsel, smärre ytskador

513124

2018-01-15