Karmstol taburett 1900-talets första hälft

Såld för:

650 SEK

Utropspris

1 500 SEK

KARMSTOL, TABURETT, 1900-talets första hälft, fanérad i mahogny, dekor av intarsia, mönstrad klädsel, taburetten skyltmärkt AB Nordiska Kompaniet (otydlig numrering), sitthöjd ca 46 cm
PROVENIEINS: Då Arkitekt Gustav Adolf Falk (1882-1925) färdigställt fastigheten Tysta Gatan 7 i Stockholm inredde man med ovan nämda möbler

Senare klädsel, smärre ytskador

513125

2018-01-15