Gerrit Rietveld Red and Blue Chair

Såld för:

8 600 SEK

Utropspris

10 000 SEK

GERRIT RIETVELD, Red and Blue Chair, formgiven 1918-19, Cassina, Italien, trä lackerat i svart, blått, rött och gult, stämpelmärkt Cassina samt inpressat nr. 6688, höjd 88, sitthöjd ca 35 cm

Bruksslitage, smärre repor och märken

513159

2018-01-13