Tekannor och gräddkanna Kina 1700-talets slut

Klubbat för:

1 600 SEK

Utropspris

2 000 SEK

TEKANNOR, GRÄDDKANNA, 3 dlr., porslin, Kina, sen Qianlong (1736-1795), europeiserande dekor av blommor i emaljfärger, järnoxid samt guld, höjd ca 14-15 cm

Lagningar, sprickor, nagg

513169

2018-01-13