Kaffeservis Kina kompaniporslin
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
5 000 SEK
KAFFESERVIS, 11 dlr., porslin, Kina, Jiaqing (1796-1820), kompaniporslin, europeiserande dekor i centrum av vindruvsranka i emaljfärg samt guld, bestående av: 9 kaffekoppar med fat, burk med lock samt skålfat, diameter ca 7-20 cm
Vissa av faten med nagg, sprickor, en kopp med lagad hänkel, skålfatat med nagg och sprickor, burken med kantretusch/lagning, locket med nagg och sprickor
513175
2018-01-13