Kaffeservis Kina kompaniporslin

Såld för:

Osåld

Utropspris

5 000 SEK

KAFFESERVIS, 11 dlr., porslin, Kina, Jiaqing (1796-1820), kompaniporslin, europeiserande dekor i centrum av vindruvsranka i emaljfärg samt guld, bestående av: 9 kaffekoppar med fat, burk med lock samt skålfat, diameter ca 7-20 cm

Vissa av faten med nagg, sprickor, en kopp med lagad hänkel, skålfatat med nagg och sprickor, burken med kantretusch/lagning, locket med nagg och sprickor

513175

2018-01-13