Etuier dosa skålar muggar silver

Såld för:

2 800 SEK

Utropspris

3 000 SEK

DOSA, ETUIER, 2 st., SERVETTRING, BÄGARE, 3 st., SKÅLAR, 4 st., BORDSTÄNDARE, SOCKERTÅNG, SALTSKED, SALTKAR MED SKED, silver, flertalet 1900-tal, cylindrisk dosa av E. W. Gellerstedt, Härnösand 1851, diameter 6,5 cm, en bägare Moskva 1841, höjd 5 cm, ett saltkar med sked av Wiwen Nilsson, Lund 1920-30-tal, otydliga årsstämplar, runt, tre kulfötter, invändigt förgyllt, diameter 5 cm, total vikt 580 g

gravyrer bucklor slitage

513252

2018-01-14