Domarbord 1600-tal barock
Klubbat för:
21 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
DOMARBORD, 1600-talets första hälft, barock, rektangulär skiva fanerad med valnöt, intarsiadekor av gripar och ornamentik, infälld stenskiva i skiffer, underrede 1700-tal i svarvad furu, höjd 71,5, 101,5 x 64,5 cm
Senare stenskiva, renoverad, skador
513311
2018-01-14