Domarbord 1600-tal barock

Domarbord 1600-tal barock
Domarbord 1600-tal barock
Domarbord 1600-tal barock
Domarbord 1600-tal barock
Domarbord 1600-tal barock
Domarbord 1600-tal barock
Domarbord 1600-tal barock
Domarbord 1600-tal barock
Domarbord 1600-tal barock
Domarbord 1600-tal barock
Domarbord 1600-tal barock
Domarbord 1600-tal barock
Domarbord 1600-tal barock
Domarbord 1600-tal barock
Domarbord 1600-tal barock
Domarbord 1600-tal barock

Såld för:

21 000 SEK

Utropspris

20 000 SEK

DOMARBORD, 1600-talets första hälft, barock, rektangulär skiva fanerad med valnöt, intarsiadekor av gripar och ornamentik, infälld stenskiva i skiffer, underrede 1700-tal i svarvad furu, höjd 71,5, 101,5 x 64,5 cm

Senare stenskiva, renoverad, skador

513311

2018-01-14