Kaare Klint Faaborgstolen karmstolar 1 par
Klubbat för:
18 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
KAARE KLINT, "Faaborgstolen", modell 9662, karmstolar, 1 par, Rud. Rasmussens Snedkerier, mahogny, med rygg i rotting, sits i skinn, etikettmärkta, sitthöjd 45 cm
Modellen formgavs i samarbete med Carl Petersen till Faaborg Museum, Danmark, 1914
Slitage, några märken på läder, en stol med några mindre skador på rotting, en stol med mer omfattande skador på rotting och något lösa fogar
513693
2018-01-16