Kaare Klint Faaborgstolen karmstolar 1 par

Klubbat för:

18 000 SEK

Utropspris

15 000 SEK

KAARE KLINT, "Faaborgstolen", modell 9662, karmstolar, 1 par, Rud. Rasmussens Snedkerier, mahogny, med rygg i rotting, sits i skinn, etikettmärkta, sitthöjd 45 cm

Modellen formgavs i samarbete med Carl Petersen till Faaborg Museum, Danmark, 1914

Slitage, några märken på läder, en stol med några mindre skador på rotting, en stol med mer omfattande skador på rotting och något lösa fogar

513693

2018-01-16