Carl Edvin Svensson bildväv

Carl Edvin Svensson bildväv
Carl Edvin Svensson bildväv
Carl Edvin Svensson bildväv
Carl Edvin Svensson bildväv
Carl Edvin Svensson bildväv
Carl Edvin Svensson bildväv

Klubbat för:

4 200 SEK

Utropspris

2 000 SEK

CARL EDVIN SVENSSON, vävnad, röllakan, Malmö 1920-30-tal, motiv av naken yngling i antikiserande landskap, signerad CES, 105 x 58 cm, övre kanten på baksidan med fastsydda öglor för upphängning.
HISTORIK: Carl Edvin Svensson föddes i Limham, Malmö 1899. Han var autodidakt och utförde textilier och mattor efter egna mönster. Han står bakomt altarmålningar och antipendier till flera skånska kyrkor och finns representerad på bl a Trelleborgs museum. En version i större format av den aktuella bildväven såldes på Stockholms auktionsverks Moderna kvalitetsauktion hösten 2011.

513750

2018-01-20