Sven Jonson Strändernas svall svit 6 st

Såld för:

5 600 SEK

Utropspris

4 000 SEK

SVEN JONSON (1902-81): (6) "STRÄNDERNAS SVALL", Serie med sex färglitografier, signerade och numrerade 360/390, bildmått ca 40x48 resp 48x40 cm,
bladens titlar: "Avfärden från Kalypso", "Bågskytten från Ithaka", "Den trojanska hästen", "Fajakernas ö", "Kyklopens grotta", "Örnar över staden",
Edition Galerie Börjeson, Malmö

513771

2018-01-17