Arthur Percy Vinranka Gefle Porslinsfabrik
Klubbat för:
6 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
ARTHUR PERCY, "Vinranka" (1939-1969), matservis, 140 dlr., porslin, Gefle Porslinsfabrik, dekor i flytande blått, bestående av: 16 mattallrikar, 21 förrättstallrikar, 23 djupa förrättstallrikar, 19 assietter, 12 bärtallrikar, 24 brödassietter, 1+2+2 uppläggningsfat, 2+3 skålar, 2 såsskålar, 6 saladierer, 2 kannor, 3 tekoppar med fat, sockerskål samt gräddkanna, mattallrikarnas diameter ca 25,5 cm
Vissa delar med krackelering, missfärgning, enstaka nagg förekommer
514080
2018-01-19