Matbord A H Eriksson & Söner

Matbord A H Eriksson & Söner
Matbord A H Eriksson & Söner
Matbord A H Eriksson & Söner
Matbord A H Eriksson & Söner
Matbord A H Eriksson & Söner
Matbord A H Eriksson & Söner
Matbord A H Eriksson & Söner
Matbord A H Eriksson & Söner
Matbord A H Eriksson & Söner
Matbord A H Eriksson & Söner
Matbord A H Eriksson & Söner
Matbord A H Eriksson & Söner
Matbord A H Eriksson & Söner
Matbord A H Eriksson & Söner

Klubbat för:

6 200 SEK

Utropspris

2 000 SEK

MATBORD, 1900-talets andra hälft, massivt körsbärsträ, höjd 73, 170 x 105 cm

HISTORIK: Enligt uppgift en specialbeställning hos snickerifabriken A H Eriksson & Söner, Vrena, som sedan länge tillverkar Josef Franks soffbord för Firma Svenskt Tenn. Modellen sägs vara en anpassning av Josef Franks soffbord modell 947

Bruksslitage

514278

2018-01-19