Matbord A H Eriksson & Söner
Klubbat för:
6 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MATBORD, 1900-talets andra hälft, massivt körsbärsträ, höjd 73, 170 x 105 cm
HISTORIK: Enligt uppgift en specialbeställning hos snickerifabriken A H Eriksson & Söner, Vrena, som sedan länge tillverkar Josef Franks soffbord för Firma Svenskt Tenn. Modellen sägs vara en anpassning av Josef Franks soffbord modell 947
Bruksslitage
514278
2018-01-19