Halslås silver 17/1800-tal allmoge

Klubbat för:

2 600 SEK

Utropspris

1 500 SEK

HALSLÅS, silver, med filigranteknik med infattade fasettslipade röda och gröna glasstenar på förgylld botten, Magnus Lindgren(1782-1817), Karlskrona, senare omgjord till brosch, hängande del som ovan, mästarstämpel Gustaf Aulander(1826-1863), Karlskona, höjd respektive ca 3-4, total höjd ca 12 cm

Smärre slitage

514471

2018-01-20