Konstnärer autografer, brev och teckningar

Klubbat för:

10 000 SEK

Schätzwert

3 000 SEK

Beschreibung

KONSTNÄRER - AUTOGRAFER, BREV, TECKNINGAR MM. (ca 40 st). Insatta i 2 A4-pärmar.
Bl.a. brev /kort från Carlsund, Zorn, Eldh, Hald, Kallstenius.

Pärm 1. Bl.a. Otto G. Carlsund (signerat, maskinskrivet brev till kapten Ernst Malmberg, daterat 1944), Gustaf Cederström (brevkort samt autograf), E. W. Dahlgren (signatur på tackbrev till Arthur Sjögren från Kungliga Biblioteket, daterat 1912), Per Ekström (signatur på kort), Carl Eldh (3 signerade kort, 3 signerade brev, daterade 1907-33), Eugen Enslen (brev till Christian Hammer, 1877), Christian Eriksson (skrivet och signerat kort), Prins Eugén (signerat dokument, tack till Arthur Sjögren), Carl Johan Fahlcrantz (teckning, signerad C. F.), Gustaf Fjaestad (signatur).

Pärm 2.
Bl.a. Edvard Hald (brev 1922 på Orrefors bruks brevpapper, till red. Uno Skarstedt, Falun), Gerda Maria Roosval-Kallstenius (signerad teckning blyerts av Borgholms slottsruin, teckning på baksidan), Gottfrid Kallstenius (bl.a. signatur på tryckt kort till kapten Ernst Malmberg, samt 6 teckningar / skisser i blyerts signerade G. K.), Hjalmar Molin (teckning, blyerts föreställande Gottfrid Kallstenius, signerad H. Molin), Oscar Keen (1 teckning signerad och daterad 1919, "Till Magda å namnsdagen", flera skisser i blyerts och handskrivna texter), Anders Zorn (2 kvittenser, en för porträtt av generalkonsul Sachs, en för porträtt av greve C. von Rosen, båda signerade, 1 daterad 1918).

Zustandsbeschreibung

Veck, några uppklistrade i hörn, vissa småskador,

514517

2018-01-26