Tallrikar 3 st och fat Kina 1700-tal

Klubbat för:

1 400 SEK

Utropspris

1 000 SEK

TALLRIKAR, 3 st, UPPLÄGGNINGSFAT, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), olika dekorer i underglasyrblått samt imari, diameter ca 22-23,5, fatets längd ca 25 cm

Fatet med smärre nagg, de två underglasyrblå tallrikarna med nagg och sprickor

514526

2018-01-25