Planscher grafiska blad ca 26 st
Klubbat för:
1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
PLANSCHER, GRAFIK, 1600-1800-tal, ca 25 st, bl.a. 7 st längre gravyrer av J. J. Rubeis (bl.a. efter P. S. Bartoli, Meleagri Interitus, [1693]), flera mindre gravyrer uppsatta på papper, bl.a. porträtt, stadskartor (Padoa, Pfaltz, Gudenberg), Rom, samt 2 fotografier (Dahllöf, R., Göta Kanal Carlsborg, samt Åkers sjö, Trollhättan), 1 teckning i tusch Ivar Jonsson "Ballongfartyg...", daterat 1902,
varierande mått ca 130x80 mm - 380x500 mm.
Varierande skick, vissa småskador och revor, fläckar, teckning av Jonsson med revor, papper där planscherna är uppsatta på med revor
514689
2018-01-29