Orientalisk keramik 3 delar

Orientalisk keramik 3 delar
Orientalisk keramik 3 delar
Orientalisk keramik 3 delar
Orientalisk keramik 3 delar
Orientalisk keramik 3 delar
Orientalisk keramik 3 delar
Orientalisk keramik 3 delar
Orientalisk keramik 3 delar
Orientalisk keramik 3 delar
Orientalisk keramik 3 delar
Orientalisk keramik 3 delar
Orientalisk keramik 3 delar
Orientalisk keramik 3 delar
Orientalisk keramik 3 delar

Klubbat för:

450 SEK

1 500 SEK

ORIENTALISKT PORSLIN, 3 dlr: fat, porslin, Kina, 1800/1900-tal, dekor i emaljfärger av pioner, diameter ca 37 cm, fat, porslin, troligen Japan, 1800/1900-tal, godronnerad form, dekor i underglasyr och emaljfärger av blomsterkorg, diameter ca 21 cm, skål, porslin, Kina, transition, 1600-talets mitt, dekor i underglasyrblått av ryttare på utsidan och stiliserad fisk i botten, diameter 15 cm

Det stora fatet med kantnagg, smärre slitage i dekoren samt klisterrester på baksidan. Transitionskålen med spricka och tillverkningsdefekter.

514761

2018-01-28