Johan Ståhle bägare i silver

Johan Ståhle bägare i silver
Johan Ståhle bägare i silver
Johan Ståhle bägare i silver
Johan Ståhle bägare i silver
Johan Ståhle bägare i silver
Johan Ståhle bägare i silver
Johan Ståhle bägare i silver
Johan Ståhle bägare i silver
Johan Ståhle bägare i silver
Johan Ståhle bägare i silver
Johan Ståhle bägare i silver
Johan Ståhle bägare i silver
Johan Ståhle bägare i silver
Johan Ståhle bägare i silver
Johan Ståhle bägare i silver
Johan Ståhle bägare i silver

Klubbat för:

17 500 SEK

Utropspris

18 000 SEK

JOHAN STÅHLE, bägare, silver, karolinsk, barock, Stockholm 1677-87, löstagbar mantel och tre kulfötter i filigranarbete, delvis förgylld, höjd 7 cm, vikt ca 100 g

LITTERATUR: Svenskt Silversmide del III, Jämför liknande arbeten pl. 486 och 487 av denne mästare

Filigranarbete med smärre lagningar

514849

2018-01-22