Rörstrand Ostindia te- kaffe- och matservis 89 st

Klubbat för:

7 000 SEK

Utropspris

5 500 SEK

RÖRSTRAND, "Ostindia", te-, kaffe- och matservis, 89 dlr, flintgods, bestående av: 1 kaffekanna, höjd ca 20 cm, 12 kaffekoppar med fat, 2 äldre kaffekoppar, 1 gräddkanna, 1 sockerskål med lock, 1 tekanna, 8 tekoppar med fat, 13 assietter, 7 äldre assietter, 14 flata tallrikar, 10 djupa tallrikar, 10 assietter, 1 soppterrin, 1 såsskål, 1 salladsskål, 1 par ljusstakar, 3 uppläggningsfat i olika storleker, längd ca 23,5-35 cm 3 uppläggningsskålar i olika skålar, längd ca 17-25 cm

Bruksslitage, en matttallrik med en nagg, de två äldre kopparna med några nagg vid mynningena och botton och krackelering (andra sortering), några kaffekoppar med mindre nagg vid mynningena, en ljusstake är limmad, nyanser varierar beror på olika tillverkingsår

514911

2018-01-23