Nils Emil Lundström m fl vaer fat jugend

Klubbat för:

2 600 SEK

Utropspris

2 500 SEK

NILS EMIL LUNDSTRÖM, vas, 1900-talets början, Rörstrand, porslin, jugend, monogramsignerad NL, polykrom dekor av blomster i svag relief, GEORG KRISTIAN ASPLUND, vas, 1900-talets början, jugend, dekor med iris, h 14, ALF WALLANDER, fat, 1900-talets början, Rörstrand, porslin, jugend, h 2,5, RÖRSTRAND, fat, dekor av trollsländor, höjd repektive ca 18, 14, 2,5, 4 cm

Högsta vasen med lagad mynning, fatet med nagg

515138

2018-01-23