Tekanna samt gräddkanna Kina 1700-tal famille rose

Klubbat för:

1 100 SEK

Utropspris

1 500 SEK

TEKANNA, GRÄDDKANNA, 2 dlr., porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), dekor av figurscen samt blommor i emaljfärger, järnoxid, sepia samt guld, höjd ca 10 cm

Tekannans lock ej original, gräddkannan med lagningar

515144

2018-01-24