Tekanna samt gräddkanna Kina 1700-tal famille rose
Klubbat för:
1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TEKANNA, GRÄDDKANNA, 2 dlr., porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), dekor av figurscen samt blommor i emaljfärger, järnoxid, sepia samt guld, höjd ca 10 cm
Tekannans lock ej original, gräddkannan med lagningar
515144
2018-01-24