Arne Jones skulptur
Klubbat för:
21 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
ARNE JONES (1914-1976): "Spiral Åtbörd", signerad och daterad A Jones -61, vitmetall, svart sockel i trä, höjd inkl sockel ca 16 cm
HISTORIK: Arne Jones "Spiral åtbörd", som står i monumentalformat utanför Norrköpings konstmuseum, räknas idag till skulptörens bästa verk. Annat ljud i skällan var det i Norrköping i samband med invigningen 1956. I stadsfullmäktige hävdade en ledamot att "många kommer att skratta åt detta verk och skrattet kommer i sista hand att riktas mot oss". I en tidning omnnämndes verket som "gyckelmässiga manifestationer av kejsarens allra nyaste klädestrolleri".
Smärre fläck i trälacken
515368
2018-01-24