Arne Jones skulptur

Arne Jones skulptur
Arne Jones skulptur
Arne Jones skulptur
Arne Jones skulptur
Arne Jones skulptur
Arne Jones skulptur
Arne Jones skulptur
Arne Jones skulptur
Arne Jones skulptur
Arne Jones skulptur

Klubbat för:

21 000 SEK

Utropspris

6 000 SEK

ARNE JONES (1914-1976): "Spiral Åtbörd", signerad och daterad A Jones -61, vitmetall, svart sockel i trä, höjd inkl sockel ca 16 cm

HISTORIK: Arne Jones "Spiral åtbörd", som står i monumentalformat utanför Norrköpings konstmuseum, räknas idag till skulptörens bästa verk. Annat ljud i skällan var det i Norrköping i samband med invigningen 1956. I stadsfullmäktige hävdade en ledamot att "många kommer att skratta åt detta verk och skrattet kommer i sista hand att riktas mot oss". I en tidning omnnämndes verket som "gyckelmässiga manifestationer av kejsarens allra nyaste klädestrolleri".

Smärre fläck i trälacken

515368

2018-01-24