Hervarasagan 1672

Hervarasagan 1672
Hervarasagan 1672
Hervarasagan 1672
Hervarasagan 1672
Hervarasagan 1672
Hervarasagan 1672
Hervarasagan 1672
Hervarasagan 1672
Hervarasagan 1672
Hervarasagan 1672
Hervarasagan 1672
Hervarasagan 1672

Klubbat för:

2 000 SEK

Utropspris

4 000 SEK

HERVARARSAGAN 1672. VERELIUS, OLOF (utg.). Hervarar saga på gammal götska. Med Olai Vereli vttolkning och notis. Uppsala, excudit Hewnricus Curio, 1672.
4:o. 300 x 190 mm. (8), 194, (6) s. Illustrerad med träsnitt. 1 dubbelsidig träsnittsplansch.

Bunden med: KAROLUS [biskop i Västerås på 1200-talet] / VERELIUS, OLOF (red.). Annotationes ex scripti Karoli episcopi Arosiensis excerptae. Ex MS.o membraneo vetusto nunc primum in lucem prolatae. (Uppsala, 1678).
Folio. [Format som ovan]. (4) s.

Bunden med: [Titel som ovan, variant].

Bunden med: VERELIUS, OLOF. Olai Vereli Auctarium notarum in Hervarar saga clariss. viro dn. Olao Rudbeckio medicinae professori inscriptum. Anno 1674. Uppsala, Henricus Curio, 1677).
4:o. [Format som ovan]. 35 s.

Bunden med: VERELIUS, OLOF. Olai Vereli notae in epistolam defensioriam clariss. viri dn. Joannis Schefferi Argentoratensis de situ & vacabulo Upsaliae. Anni MDCLXXVII, mense Julio scriptae, & per professores binos ipsi oblatae. Uppsala, excudit Henricus Curio, 1681.
4:o. [Format som ovan]. (2), 20 s. Illustrerad med träsnitt.

Senare (1700-tal) halvfranskt band med marmorerade pärmpapper och sprängda snitt. Handskriven innehållsförteckning på försättsbladet. En del småfläckar, främst i första verket, som även uppvisar ljusa fuktränder och en del smärre papperslagningar. Leuhusenska fideikommissbibliotekets exlibris på främre pärmens insida.

Ur svenske antikvariatbokhandlarens Björn Löwendahl (1941-2013) samling.

Se text!

515583

2018-02-18