Kniv Kongo
Klubbat för:
350 SEK
Utropspris
1 200 SEK
CEREMONIKNIV, "trombash", 1900-talets mitt, Mangbetu, orientaleprovinsen, Kongo, järnsmide, skarpslipat tveeggat delvis genombrutet blad med mittås, fäste i trä med dekor av tvinnat järntråd, total längd ca 35 cm
Mindre slitage, smärre spricka
515865
2018-01-26