Smörask och kniv porfyr 1800-tal

Klubbat för:

30 000 SEK

Utropspris

15 000 SEK

SMÖRASK med LOCK, Karl Johan, 1800-talets första hälft, Orrloksporfyr, rund form med band, locket med vridna fasetter, knopp i form av pinjekotte i brännförgylld mässing, höjd 10,5, diameter 12,5 cm
SMÖRKNIV, 1800-talets slut, skaft i Blybergsporfyr, bladet märkt L.F. Ståhlberg & Co Eskilstuna, längd 21,5 cm

Obetydlig nagg, locket ej ursprungligen tillhörande, knivens skaft med lagning

516070

2018-01-31