Design David Rosén för Nordiska Kompaniet

Klubbat för:

3 000 SEK

4 000 SEK

DAVID ROSÉN, "Triva-Diné", Matbord, 5 stolar i svart läder, betsad bok, A/B Nordiska Kompaniets verkstäder, Nyköping, 1950-talets andra hälft, brickmärkt NK 561.089-314656, höjd ca 73, 180x103, iläggsskivan 55 cm

Historik:
Avbildat i Andreas Siesing "Svenska Möbler. Folkhemsform i ull, jakaranda, furu och bok 1949-1970" Atlantis 2015, sid 93.

Slitage, fläckar, 1 stol med lös ryggplatta

516102

2018-01-27