Age Faith-Ell, matta

Age Faith-Ell, matta
Age Faith-Ell, matta
Age Faith-Ell, matta
Age Faith-Ell, matta
Age Faith-Ell, matta
Age Faith-Ell, matta
Age Faith-Ell, matta
Age Faith-Ell, matta
Age Faith-Ell, matta
Age Faith-Ell, matta
Age Faith-Ell, matta
Age Faith-Ell, matta

Klubbat för:

7 000 SEK

Utropspris

10 000 SEK

AGE FAITH-ELL, matta, Södra Kalmar Läns hemslöjd 1959, rölakan, formigven 1942, signerad SKLH 1959, 196 x 165 cm

LITTERATUR
Jämför Svenska Slöjdföreningens tidskrift, 1942, bild och text 106 -107

HISTORIK
Age Faith-Ell, var en framstående textilformgivare och industridesigner. Hon gjorde sig tidigt ett namn utomlands och erhöll en mängd internationella utmärkelser. Hon utbildade sig på Brunsons vävskola och på Kunstgewerbschule i Wien.
Efter att ha varit textilformgivare för svenska hemslöjdsföreningar på 1930-talet blev hon under andra världskriget lärare vid Hochschule für Angewandte Kunst i Wien. Efter kriget var hon designer och instruktör vid ett textilföretag i Belfast. Age Faith-Ell fick sitt definitiva genombrott på NK 1960 med en kollektion för Eriksbergs väverier.

Finns representerad på Nationalmuseum och Die Neue Sammlung i München.

516246

2018-02-01