Två fat Kina

Två fat Kina
Två fat Kina
Två fat Kina
Två fat Kina

Klubbat för:

2 400 SEK

Utropspris

2 000 SEK

FAT, två stycken, Kina, porslin, dekor i underglasyrblått, det ena med motiv av fågel i landskap, Ming, troligen Wan-Li, det andra med blommor i reserver, 1700-ta, diameter 26,5 respektive 27,5 cm

En samling orientaliskt porslin

Mingfatet med kantlagning, slitage runt kanten och bestickrepor. Det andra fatet med en större kantnagg, ett flertal smånagg runt kanten samt bestickrepor

516411

2018-02-06