Parti orientaliskt porslin

Parti orientaliskt porslin
Parti orientaliskt porslin
Parti orientaliskt porslin
Parti orientaliskt porslin
Parti orientaliskt porslin
Parti orientaliskt porslin
Parti orientaliskt porslin
Parti orientaliskt porslin
Parti orientaliskt porslin
Parti orientaliskt porslin

Klubbat för:

5 800 SEK

Utropspris

1 500 SEK

ORIENTALISKT PORSLIN, 6 dlr, en bojan, Kina, dekor i emaljfärger, transition Kangxi (1662-1722), med medföljande senare trälock, höjd ca 12 cm, bränningsdefekt på livet, mynningen med lagning, kopp, porslin, Kina, dekor i emaljfärger av blommor, 1700-tal, nagg och spricka, en vas, stengods, krackelerad ljus glasyr med järnfläckar, trologen Kina, höjd ca 11,5 cm, lagningar vid mynningen, en figurin, Kina, omkring år 1900, höjd ca 19 cm, sekundära händer, två ljuslyktor, porslin, genombruten dekor, Japan, 1900-tal, höjd ca 9 cm

En samling orientaliskt porslin

Se beskrivningen

516423

2018-02-06