Koran handskrift 1800-talet

Koran handskrift 1800-talet
Koran handskrift 1800-talet
Koran handskrift 1800-talet
Koran handskrift 1800-talet
Koran handskrift 1800-talet
Koran handskrift 1800-talet
Koran handskrift 1800-talet
Koran handskrift 1800-talet

Klubbat för:

4 800 SEK

6 000 SEK

KORAN HANDSKRIFT, 1800-tal, Koranen, arabisk handskrift,1800-tal

Totalyta ca 185 x 120 mm, textyta ca 135 x 75 mm. Omfattande ca 308 blad. Text i svart tusch, med röda markeringar och punkter i guld, inom ram med guld och rött. Titeluppslaget med komplexare utformat ramverk i svart, blått, rött och guld. Flera blad loss, många med lagningar, revor längs ramarna på flera blad. En del marginalanteckningar med arabisk skrift.

Första sidan med tryckt text. Senare anteckningar med västerländsk skrift på främre pärmens insida, daterade Ramazan 1952.

Nött senare så kallat klaffband i klot.

Skador: Se text

516601

2018-01-30