Stolar senempire
Klubbat för:
4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
STOLAR, 9 st, 1800-talets mitt, senempire, tuschmärkt Anders Gunnarsson i Skäggered, betsad björk, ryggbrickan delvis fanerad, träskuren dekor, sitthöjd ca 45 cm
LITTERATUR:
Birgitta Martinus: Stolar från Lindome, Västerås 2012, jämför liknande stol sidan 231 ff
Skador, lagningar, bortfall, lösa delar medföljer, varierande klädsel
516622
2018-01-30