Dosa 1800-tal med kejserlig krona
Klubbat för:
2 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
DOSA, sannolikt Ryssland, 1800-tal, möjligen buxbom, på locket genombrutet ornament med kejserlig krona av 14 k guld, ca 8 x 11 cm, höjd ca 3,5 cm
PROVENIENS: Maria Dirina, godsägardotter från ett gods nära Kharkov, gift med den svenske affärsmannen Gösta Hellman
516666
2018-01-30