Byrå Dumraths art 1800-talets första hälft

Klubbat för:

2 800 SEK

Utropspris

3 000 SEK

BYRÅ, stockholmsarbete i Karl Johan, Johan Michael Dumraths art, mahognyfanerad, fronten med lunett, höjd 84, 94,5 x 49,5 cm

LITTERATUR: Torsten Sylvén: Mästarnas Möbler - Stockholmsarbeten 1700-1850, Stockholm 1996, sidan 95, jämför liknande byrå signerad av Johan Michael Dumrath
Skador: Slitage, enstaka repor och fanérskador. Nyckel finns att avhämta i Utlämningen

Slitage, enstaka repor och fanérskador, beslag saknas. Nyckel finns att avhämta i Utlämningen

516680

2018-02-05