Hörnskåp Allmoge 1700-tal

Hörnskåp Allmoge 1700-tal
Hörnskåp Allmoge 1700-tal
Hörnskåp Allmoge 1700-tal
Hörnskåp Allmoge 1700-tal
Hörnskåp Allmoge 1700-tal
Hörnskåp Allmoge 1700-tal
Hörnskåp Allmoge 1700-tal
Hörnskåp Allmoge 1700-tal

Klubbat för:

1 500 SEK

Utropspris

3 000 SEK

HÄNGSKÅP, furu, Dalarna/Hälsingland, 1700-tal, allmoge, hörnmodell, bemålat med dekor av kurbits, daterat 1798, höjd ca 94, 73x44 cm, mått från hörnet (mitten bak) ca 49 cm

Slitage, sprickor, nyckel saknas, vissa partier med senare bemålning (ramen runt dörrspegeln)

516847

2018-01-31