Grand Tour - G. Panini, hans krets, ruinlandskap

Klubbat för:

28 000 SEK

50 000 SEK

GIOVANNI PAOLO PANINI (1691-1765) hans krets, (1700-tal), romerskt fantasilandskap med ruiner, olja på duk, ca 73x98 cm

EXPERTIS
Cabinet Turquin, Stéphane Pinta, Paris

PROVENIENS
Rapps Konsthandel, Stockholm

Giovanni Paolo Panini hade Rom som hemort och var verksam som både arkitekt och målare, genremässigt tillhör han de s k vedutamålarna där vackra vyer över städer och landskap var motiven man odlade. Som en genre i genren ägnade sig Panini åt s k capriccior, en motivtyp med rötter i renässansen där man fritt satte samman kända antika ruiner och skulpturer med figurer som kunde vara aktörer i ett drama eller bara utgöra staffage. Målningen här är ett mycket typiskt exempel på en sådan komposition där man bl a ser den antika skulpturen Herkules Farnese som tillhörde de mer populära inslagen i en capriccio.

517025

2018-04-12