Christian Eriksson skulptur
Klubbat för:
21 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
CHRISTIAN ERIKSSON (1858-1935): Sittande same, signerad och daterad Chr. Eriksson Kiirunavaara 1909, gjutarstämpel Herman Bergman Fud, mörkpatinerad brons, höjd 21 cm, föreställer samen Per Kuhmoinen
LITTERATUR: Helge Kjellin: Christian Eriksson, SAK 1955, sidorna 177-178, jämför bild sidan 179
517296
2018-02-01