Christian Eriksson skulptur

Christian Eriksson skulptur
Christian Eriksson skulptur
Christian Eriksson skulptur
Christian Eriksson skulptur
Christian Eriksson skulptur
Christian Eriksson skulptur
Christian Eriksson skulptur
Christian Eriksson skulptur
Christian Eriksson skulptur
Christian Eriksson skulptur
Christian Eriksson skulptur
Christian Eriksson skulptur
Christian Eriksson skulptur
Christian Eriksson skulptur

Klubbat för:

21 000 SEK

Utropspris

15 000 SEK

CHRISTIAN ERIKSSON (1858-1935): Sittande same, signerad och daterad Chr. Eriksson Kiirunavaara 1909, gjutarstämpel Herman Bergman Fud, mörkpatinerad brons, höjd 21 cm, föreställer samen Per Kuhmoinen

LITTERATUR: Helge Kjellin: Christian Eriksson, SAK 1955, sidorna 177-178, jämför bild sidan 179

517296

2018-02-01