Smycken med fasettslipade granater
Klubbat för:
3 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BROSCHER, 4 st, ÖRHÄNGEN, 2 par, RINGAR, 2 st, ARMBAND samt HALSBAND, 1900-talets mitt, med fasettslipade granater, mestadels förgyllt silver, silver eller försilvrat gulmetall, örhängen, 1 par med stift, höjd ca 3,5 cm, 1 par med skruvstift, höjd ca 2,5 cm, halsbandetslängd ca 47,5 cm, armbandetslängd ca 16,5 cm, hängetshöjd ca 3,5 cm, ringstorleken 16,5 och 18, broschersdiametern ca 3-3,8 cm
Slitage, ställvis förlust av förgyllning och försilvring, ställvis förlust av stenar
517561
2018-02-03