Petrejus rysslands-beskrivning 1614-15
Klubbat för:
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
RYSSLAND PETREJUS, P. Regni Muschovitici sciographia. Thet är: Een wiss och egenteligh beskriffning om Rydzland, med thes många och stora furstendömers, provinciers, befestningars, städers, siögars och elfwers tilstånd, rum och lägenheet:... Uthi sex böker korteligen författat, beskrifwin och sammandragin. (Ignatius Meurer) 1615 (d. II 1614).
Liten 4:o. (8, saknar 4 opaginerade sidor), (1)-57, 56-111, (1, blank sida), (2), (1)-274, (2), 1-36, (2), (1)-15, (1, blank sida), (2), 1-33, (1, blank sida), (2), (1)-50 s. Titelbladet inom bred figurativ träsnittsram (lagat i nedre del m. bildförlust, fuktfläckat).
Senare (1900-tal) falsat perg., skeva pärmar, röda snitt. Delvis m. mindre "hack" i nedre marginal. Några blad m. revor. Delvis något fukt- o. brunfläckad. Exlibris Gösta Nobel.
Collijn 700-701.
Proveniens: Gustaf Oscar Ludvig (Gösta) Nobel (1886-1955), Ludvig och Edla Nobels yngste son. Var i Baku mellan 1914-17 och blev 1918 chef över Branobel eller "The Nobel Brothers Company" . Han och hans familj flydde Ryssland när Ryska revolutionen bröt ut.
See text
517574
2018-02-27